Glavni i najvažniji pravni izvor koji uređuje prekovremeni rad je Zakon o radu (NN 93/14, 127/17, 98/19, dalje; ZR). Sukladno članku 60. Zakona o radu, radno vrijeme vrijeme u kojem je radnik obvezan obavljati poslove, odnosno u kojem je spreman (raspoloživ) obavljati poslove prema uputama poslodavca, na mjestu gdje se njegovi poslovi obavljaju ili drugom mjestu koje odredi poslodavac. (čl. 60., ZR). Nastavno na navedeno, puno radno vrijeme može iznositi najviše četrdeset sati tjedno (čl.61.,st.1., ZR).
Rad koji je duži od punog radnog vremena predstavlja prekovremeni rad, kada je radnik na zahtjev poslodavca dužan raditi duže od punog radnog vremena, ali najviše do osam sati tjedno (čl. 65., st.1. ZR).
Temeljem Kolektivnog ugovora HT d.d. članak 35. utvrđeni su dodaci na osnovnu plaću koje radnik ostvaruje razmjerno odrađenim radnim satima pod posebnim uvjetima: - noćni rad, prekovremeni, rad nedjeljom, rad na blagdane i neradne dane, rad subotom, dok je u članku 16. Kolektivnog ugovora HT d.d. definirano kako se u slučaju više sile, izvanrednog povećanja opsega poslova i u drugim sličnim slučajevima prijeke potrebe, radnik je na pisani zahtjev Poslodavca HT d.d. dužan raditi duže od punog, odnosno nepunog radnog vremena (prekovremeni rad).
Ako priroda prijeke potrebe onemogućava Poslodavca da prije početka prekovremenog rada uruči radniku pisani zahtjev, usmeni zahtjev Poslodavac je dužan pisano potvrditi u roku od sedam dana od dana kada je prekovremeni rad naložen.
Pisanim nalogom smatra se dopis, e-mail ili poruka na mobilni uređaj, čiji je prijem radnik potvrdio.
Prekovremeni rad obuhvaća odlazak na lokaciju, rad na lokaciji i povratak s lokacije na kojoj radnik obavlja zadatak.
Radniku mora biti dostavljena i evidencija o broju sati obavljenog prekovremenog rada i to najkasnije treći radni dan u mjesecu koji slijedi mjesec u kojem je prekovremeni rad obavljan.
Za prekovremeni rad na redovni radni dan radnici imaju pravo izabrati sljedeće:
Za prekovremeni rad na dan tjednog odmora radnici imaju pravo izabrati sljedeće:
Za prekovremeni rad na blagdan i neradni dan radnik ima pravo
Za vrijeme korištenja gore navedenog slobodnog radnog dana radnik ima pravo na naknadu plaće u visini prosječne plaće radnika isplaćene u zadnja tri mjeseca.
Radniku koji radi prekovremeno mora se osigurati dnevni i tjedni odmor sukladno zakonu.
Slobodni dan radnika ne može biti raspoređen na blagdan ili neradni dan koji pada u dane od ponedjeljka do petka. Prekovremeni rad pojedinog radnika (uključujući intervenciju) može trajati najduže 250 (dvjesto pedeset) sati godišnje.
Poslodavac ima pravo naložiti prekovremeni rad u slučaju više sile ili nekog izvanrednog (kratkotrajnog) događaja zbog kojeg nije opravdano očekivati da će zapošlavati nove radnike, međutim prekovremeni rad ne može biti zamjena za manjak radnika.
Radno vrijeme od 40 sati tjedno je zakonom propisano kao redovito radno vrijeme kako bi se radnik mogao odmoriti, kako bi imao vrijeme za svoju obitelj, hobije i druge privatne interese. U današnje vrijeme digitalizacije je trend smanjenja redovnog radnog vremena na 32 sata i trebamo težiti u tom smijeru usklađenja poslovnog i privatnog dijela života.
Prekovremeni sati u pravilu ne mogu biti planirani, ali kada se pojavi potreba za prekovremenim radom, radnik je dužan raditi prekovremeno.
Specifičnost Kolektivnog ugovora HT-a je da ukoliko Poslodavac zatraži prekovremeni rad na dan tjednog odmora ili na blagdan da ima pravo na zamjenski slobodni dan, što prema Zakonu o radu nije pravilo.
Međutim, prekovremeni rad može biti i u potpunosti plaćen pa je prekovremeni rad na dan tjednog odmora plaćen 250% što je daleko iznad cijene prekovremenog rada u drugim kompanijama u Hrvatskoj.
Radiš u Hrvatskom Telekomu? Zanimaju te tvoja prava? Obrati nam se s povjerenjem popunjavanjem obrasca. Odgovor će stići u najkraćem roku
Ukoliko imate pitanja za pravnika možete poslati upit na e-mail pravni.savjetnik@hst.hr
Povjerenici HST-a stoje Vam na raspolaganju za tumačenje kolektivnog ugovora.